BPS gensp

Prva, istorijska pobeda Srbije na Brazilom – od 0:2 do 3:2

XXIV GRAN PRI 2016.

Ženska seniorska reprezentacija Srbije ostvarila je prvu, istorijsku pobedu nad Brazilom. Seniorke Srbije su danas u Makau, u 1. kolu D grupe II vikenda XXIV Gran Prija 2016. Savladale Brazil sa 3:2, po setovima 16:25, 29:31, 25:19, 25:19 i 18:16, posle 132 minuta igre.

Utakmicu u Makao Forumu posmatralo je 2010 gledalaca, a sudili su Šin Muranaka iz Japana i Martin Hudik iz Češke.

Fantastična pobeda seniorki Srbije, prva u istoriji protiv Brazila. Upravo je to nedostajalo izabranicama Zorana Terzića, da u godini Olimpijskih igara steknu još više samopouzdanja I dokažu, najpre sebi, a zatim i svim ljubiteljima odbojke da za seniorke Srbije nema nepobedivih rivala. Posebno je značajna pobeda ako se uzme u obzir da je Brazil vodio sa 2:0  u setovima. Čini se da je baš taj drugi set označio prekretnicu. Vodio je Brazil sa 24:21, a Srbija izjednačila i sjajno se borila, iako nije imala nijednu set loptu. Od tog trenutka, izabranice Zorana Terzića su potpuno preuzele kontrolu meča i sjajnom igrom, kako u odbrani tako i u napadu, uz odličan servis, primorale Brazil na predaju. Doduše, u petom setu je bilo uzbudljivo u finišu, ali je Srbija, bez obzira na neke sudijske greške, posebno pri reuzltatu 14:12 i 14:13 za Srbiju, pokazala da i te kako raspolaže fantastičnim igračicma, koje mogu da pobede bilo koji tim na svetu. Baš to su danas i pokazale u duelu protiv Brazila.

Meč je počela postava Ognjenović, Bošković, Rašić, Veljković, Malešević, Mihajlović i libero Ćebić.

Na početku meča ekipe su se smenjivale u vođstvu, da bi Brazil poveo sa 6:4, pa 8:5. Usledila su tri vezana poena Srbije za izjednačenje na 8:8. Igralo se zatim poen za poen do 12:12, kada su Brazilke povele sa 15:12, pa je Terzić zatražio 30 sekundi predaha. Posle drugog tehničkog tajm – auta, Brazil je poveo sa 17:13, a Ognjenovićevu i Boškovićevu su zamenile Živkovićeva i Brakočevićeva. Nakon 17:14, Brazil je serijom 3:0 stigao do vođstva od 20:14, pa je Terzić morao da zatraži i drugi tajm – aut u prvom setu. Vodio je Brazil sa 21:14, a Srbija smanjila na 21:16. Serijom 4:0, Brazilke su prvi set dobile sa 25:16.

Izjednačen je bio početak drugog seta, da bi Brazil na prvom tehničkom odmoru imao prednost od tri poena – 8:5. Vodio je Brazil sa 9:6, a Srbija smanjila na 9:8, a zatim, posle 10:8, sjajnim smečevima Brankice Mihajlović izjednačila na 10:10. Sa dva uzastopna poena Brazil je poveo sa 12:10 i primorao Terzića da zatraži tajm – aut. Posle izjednačene igre do 13:12, Brazil je poveo sa 15:12, odnosno 16:13 na drugom tehničkom tajm – autu. Kao u prvom setu, Brazil je posle tajm – auta povećao prednost, ovoga puta na 18:13, pa je Terzić ponovo reagovao tajm – autom. Dve greške Taise i smeč Boškovićeve donele su Srbiji smanjenje razlike na 18:16, pa je Ze Roberto zatražio 30 sekundi odmora. Posle 19:16 za Brazil, Boškovićeva sa tri sjajna smeča donosi Srbiji izjednačenje na 19:19, sve posle odličnih servisa Stevanovićeve. Perfektno dizanje Ognjenovićeve iskoristila je Mihajlovićeva, bez bloka, za izjednačenje na 20:20. Fe Garaj je smečom, a zatim i asom odvela Brazil na 22:20. Veljkovićeva je smanjila na 22:21, a Fabijana povećala na 23:21. Izblokrale su Brazilke Boškovićevu za 24:21, da bi Boškovićeva smanjila na 24:22. Greškom Tandare, Srbija smanjuje na 24:23, pa je Ze Roberto uzeo i drugi tajm – aut u drugom setu. Fantastičnim blokom Srbija je izjednačila na 24:24, a Brazil zatim stigao do četvrte set lopte – 25:24. Izjednačila je Mihajlovićeva na 25:25, a posle servis greške Boškovićeve, Brazil je stigao do pete set lopte – 26:25. Ponovo je poravnala Mihajlovićeva (26:26), a Šejla povećala na 27:26. Blokom je Srbija poravnala na 27:27, a posle servis greške, Brazil je stigao do sedme set lopte (28:27), koju je anulirala Mihajlovićeva. Fabijana povećava na 29:28 (osma set lopta), a Boškovićeva poravnava na 29:29. Ponovo je uspešna u napadu bila Fabijana za 30:29, a zatim je asom postavila konačnih 31:29 za prednost Brazila od 2:0 u setovima.

Srbija je odlično počela treći set i posle vođstva od 4:0 primorala Ze Roberta da zatraži tajm – aut. Nastavila je Srbija sa dobrom igrom i povela sa 7:2, pa 8:4 na prvom tehničkom tajm – autu. Posle 10:6 za Srbiju, Brazil je smanjio na 10:8, pa je Terzić tražio 30 sekundi odmora. Stevanovićeva je blokom povećala na 11:8, a posle odličnog servisa Ognjenovićeve, Veljkovićeva je izblokirala Taisu za 13:9. Posle 13:10, Veljkovićeva smečom i Mihajlovićeva asom donose Srbiji prednost od 15:10, da bi na drugom tehničkom tajm – autu bilo 16:12 za Srbiju. Boškovićeva je blokom povećala na 17:12, a Stevanovićeva, na isti način, na 18:12, pa je Ze Roberto i drugi put u trećem setu morao da traži tajm - aut. Sa tri uzastopna poena Brazil je smanjio na 18:15, pa je Terzić tražio 30 sekundi odmora. Fe Garaj je servis greškom prekinula seriju svog tima, a zatim greškom na smeču donela Srbiji prednost od 20:15, koju je Mihajlovićeva napadom iz druge linije pretvorila u 21:15. Boškovićeva asom povećava na 22:15, a Stevanovićeva na 23:16. Mihajlovićeva je Srbiji donela sedam set lopti – 24:17. Na kraju je bilo 25:19, pa je Srbija smanjila prednost Brazila na 2:1 u setovima.

Žestoka borba za svaki poen se vodila na početku četvrtog seta, da bi Srbija, posle 3:3, povela sa 6:3, pa je Brazil zatražio tajm – aut. Posle odličnog servisa Mihajlovićeve, Maleševićeva je povećala na 7:3, a Boškovićeva na 8:3. Novim asom Mihajlovićeve i posle greške Šejle, Srbija je povela sa 10:3, a Mihajlovićeva je nastavila “teror” servisom, pa je Maleševićeva povećala na 11:3, posle ukupne serije 8:0. Dočekale su Brazilke servis grešku Brankice Mihajlović i smanjile na 11:4. Smanjio je Brazil potom na 12:6, pa 13:8 i 14:10, a na drugom tehničkom tajm – autu je bilo 16:10 za Srbiju. Raspoložena Mihajlovićeva je povećala na 17:10, a zatim i blokom na 18:10. Smanjio je Brazil preko Fabijane na 18:12, pa zatim i na 19:14. Boškovićeva je povećala na 20:14, a Maleševićeva na 21:14, što je nateralo Ze Roberta da zatraži i drugi tajm – aut u četvrtom setu. Povela je Srbija sa 22:15 posle servis greške Brazilki, da bi Maleševićeva povećala na 23:15. Smanjio je Brazil na 23:17, a Boškovićeva poentirala za 24:17. Na kraju je bilo 25:19 za Srbiju, za izjednačenje na 2:2 u setovima.

Povela je Srbije preko Mihajlovićeve sa 1:0 u petom setu, a Boškovićeva je donela prednost Srbiji od 2:1. Sjajnom kratkom dijagonalom Mihajlovićeva dovodi Srbiju u prednost od 3:2, a posle njenog doličnog servisa Šejla greši za vođstvo Srbije od 4:2. Asom Mihajlovićeve, Srbija povećava prednost na 5:2, pa je Ze Roberto zatražio tajm – aut, prvi u petom setu. Boškovićeva je dovela Srbiju do prednosti od 4 poena – 7:3, da bi Brazil smanjio na 7:5. Srbija je na promenu strana otišla sa prednošću od 8:5. Ognjenovićeva “kuvanjem” povećava na 9:6, a Maleševićeva asom na 10:6, pa drugim uzastopnim asom na 11:6. Sjajnim “trojnim” blokom Srbija stiže do 12:6, pa je Ze Roberto morao da zatraži drugi tajm – aut u petom setu. Smanjio je Brazil na 12:8, pa je Terzić morao da zatraži tajm – aut. Mihajlovićeva je prekinula seriju Brazilki za 13:8, ali su Brazilke smanjile na 13:10, da bi Boškovićeva jedan dugi poen pretvorila u 14:10 za Srbiju. Smanjio je Brazil na 14:12, pa je Terzić ponovo tražio tajm – aut. Dve diskutabilne odluke sudija, posle smečeva Mihajlovićeve i Žaklin, donele su Brazilu izjednačenje na 14:14. Boškovićeva je donela Srbiji petu meč loptu, a Šejla izjednačila. Boškovićeva je poentirala za 16:15 i šestu meč loptu Srbije, ali Žaklin izjednačila. Greškom Žaklin Srbija stiže do 17:16, a “trojni” blok Srbije donosi konačnih 18:16, pobedu od 3:2, prvu istorijsku nad Brazilom.

IZJAVA ZORANA TERZIĆA

IZJAVA MAJE OGNJENOVIĆ

IZJAVA BRANKICE MIHAJLOVIĆ

IZJAVA TIJANE BOŠKOVIĆ

Srbija će sutra, u 2. kolu, igrati protiv Kine od 11, časova po našem vremenu, a u nedelju, 19. juna, u poslednjem, 3. kolu, protiv Belgije od 7,00 časova po našem vremenu.

Sve utakmice Srbije iz Makaoa direktno prenose TV Arena Sport 1 i FIVB na linku:

XXIV GRAN PRI 2016. – I DIVIZIJA:

I VIKEND (10. – 12. JUN):

B GRUPA – RIO DE ŽANEIRO (KARIOKA ARENA 1), BRAZIL (9. – 12. JUN):

1. KOLO – ČETVRTAK, 9. JUN:

SRBIJA – JAPAN            0:3 (29:31, 18:25, 26:28)

BRAZIL – ITALIJA          3:1 (23:25, 25:15, 25:15, 27:25)

2. KOLO – PETAK, 10. JUN:

SRBIJA – ITALIJA          1:3 (16:25, 19:25, 31:29, 17:25)

BRAZIL – JAPAN      3:0 (25:20, 25:23, 25:15)

3. KOLO – NEDELJA, 12. JUN:

SRBIJA – BRAZIL          0:3 (20:25, 18:25, 18:25)

ITALIJA – JAPAN           3:2 (25:20, 25:20, 23:25, 25:27, 15:8)

1. KOLO – PETAK, 10. JUN:

SAD – NEMAČKA     3:0 (25:15, 25:17, 25:12)

KINA – TAJLAND     3:0 (25:14, 25:14, 25:11)

2. KOLO – SUBOTA, 11. JUN:

SAD – TAJLAND      3:0 (25:21, 29:27, 25:23)

KINA – NEMAČKA    3:0 (25:12, 25:22, 25:16)

TAJLAND – NEMAČKA    3:1 (16:25, 28:26, 25:22, 25:16)

KINA – SAD 3:1 (25:20, 25:19, 15:25, 25:23)

TABELA:

1. CHN       3    3    0    9:1       9

2. USA        3    2    1    7:3       6

3. THA        3    1    2    3:7       3

4. GER        3    0    3    1:9       0

C GRUPA – KALINJINGRAD, RUSIJA:

TURSKA – BELGIJA       3:0 (25:22, 25:23, 26:24)

RUSIJA – HOLANDIJA    3:1 (25:22, 20:25, 25:20, 25:16)

HOLANDIJA – TURSKA  3:0 (27:25, 25:21, 25:22)

RUSIJA – BELGIJA         3:0 (25:20, 25:15, 25:16)

HOLANDIJA – BELGIJA  3:1 (25:20, 25:21, 18:25, 25:20)

RUSIJA – TURSKA         3:2 (26:24, 20:25, 20:25, 25:20, 15:10)

1. KOLO – PETAK, 17. JUN:

SRBIJA – BRAZIL          3:2 (16:25, 29:31, 25:19, 25:19, 18:16)

KINA – BELGIJA      3:0 (25:19, 25:17, 25:22)

KINA – BRAZIL        15,30 (9,30)

Po propozicijama FIVB, plasman ekipa se određuje prvo na osnovu broja pobeda.

Ukoliko je broj pobeda identičan, plasman se određuje na osnovu broja bodova.

Ukoliko su broj pobeda i broj bodova identični, plasman se određuje na osnovu set količnika, pa poen količnika.

E GRUPA – LONG BIČ, SAD:

TURSKA – JAPAN    17,10 (subota u 2,10)

SAD – NEMAČKA     19,10 (subota u 4,10)

TURSKA – NEMAČKA     17,10 (nedelja u 2,10)

SAD – JAPAN                19,10 (nedelja u 4,10)

JAPAN – NEMAČKA        15,10 (ponedeljak u 00,10)

SAD – TURSKA             17,10 (ponedeljak u 2,10)

F GRUPA – BARI, ITALIJA:

RUSIJA – HOLANDIJA    3:0 (25:17, 25:23, 28:26)

ITALIJA – TAJLAND       1:0 (25:10, 16:15 – prekinuto zbog nestanka struje)

HOLANDIJA – NEMAČKA      13,15 (7,15)

KINA – SAD                  15,45 (9,45)

P

o propozicijama FIVB, plasman ekipa se određuje prvo na osnovu broja pobeda.

Finalni turnir XXIV Gran Prija 2016. odigraće se u Bangkoku, u Tajlandu, od 6. – 10. jula. Pored domaćina, Tajlanda, na Finalnom turniru elitne divizije igraće još 5 najuspešnijih reprezentacija posle tri odigrana vikenda.

II DIVIZIJA:

I VIKEND (3. – 5. JUN):

A GRUPA – TUKUMAN, ARGENTINA:

1. KOLO – PETAK, 3. JUN:

BUGARSKA – DOMINIKANSKA REPBULIKA   3:2  (23:25, 25:20, 25:18, 17:25, 15:9)

ARGENTINA – KENIJA               3:0 (25:22, 25:21, 25:13)

2. KOLO – SUBOTA, 4. JUN:

BUGARSKA – KENIJA    3:0 (25:17, 25:17, 25:9)

DOMINIKANSKA REPUBLIKA – ARGENTINA        3:2 (22:25, 25:16, 25:15, 23:25, 16:14)

3. KOLO – NEDELJA, 5. JUN:

DOMINIKANSKA REPUBLIKA – KENIJA   3:0 (25:21, 25:21, 25:20)

BUGARSKA – ARGENTINA         3:1 (27:25, 25:17, 25:27, 25:19)

TABELA:

1. BUL        3    3    0    9:3       8

2. DOM       3    2    1    8:5       6

3. ARG        3    1    2    6:6       4

4. KEN        3    0    3    0:9       0

B GRUPA – ZJELONA GORA, POLJSKA:

PORTORIKO – ČEŠKA    3:1 (21:25, 25:20, 25:21, 25:19)

POLJSKA – KANADA      3:1 (25:19, 28:30, 25:15, 25:20)

PORTORIKO – KANADA             3:0 (25:18, 25:11, 25:16)

POLJSKA – ČEŠKA         3:1 (25:15, 23:25, 25:20, 25:23)

3. KOLO – NEDELJA, 4. JUN:

ČEŠKA – KANADA         3:0 (25:13, 25:18, 25:23)

PORTORIKO – POLJSKA            3:2 (18:25, 25:23, 15:25, 28:26, 15:13)

C GRUPA – OLOMOUC, ČEŠKA:

DOMINIKANSKA REPUBLIKA – BUGARSKA   3:0 (25:16, 26:24, 25:23)

ČEŠKA – KANADA   3:0 (25:19, 25:21, 25:21)

DOMINIKANSKA REPUBLIKA – KANADA       3:0 (25:16, 27:25, 25:21)

BUGARSKA – ČEŠKA     3:1 (25:22, 25:16, 23:25, 25:19)

BUGARSKA – KANADA         3:2 (25:22, 22:25, 21:25, 28:26, 15:10)

DOMINIKANSKA REPUBLIKA – ČEŠKA   3:2 (25:22, 15:25, 25:21, 24:26, 15:8)

TABELA:

1. DOM       3    3    0    9:2       8

2. BUL        3    2    1    6:6       5

3. CZE        3    1    2    6:6       4

4. CAN        3    0    3    2:9       1

D GRUPA – VLOCLAVEK, POLJSKA:

SUPERVIZOR FIVB: SLOBODAN MILOŠEVIĆ (SRBIJA)

PORTORIKO – KENIJA   3:0 (25:11, 25:20, 25:22)

POLJSKA – ARGENTINA 3:2 (25:23, 24:26, 25:15, 23:25, 15:10)

PORTORIKO – ARGENTINA        3:1 (30:28, 22:25, 25:16, 25:22)

POLJSKA – KENIJA        3:0 (25:18, 25:10, 25:14)

PORTORIKO – POLJSKA             3:0 (25:21, 25:21, 25:23)

ARGENTINA – KENIJA   3:0 (26:24, 25:22, 25:17)

TABELA:

1. PUR        3    3    0    9:1       9

2. POL        3    2    1    6:5       5

Finalni turnir II divizije odigraće se od 18. i 19. juna u Plovidivu, u Bugarskoj. Na Finalnom turniru će, pored domaćina Bugarske, igrati još 3 najuspešnije reprezentacije posle dva vikenda sa jedinstvene tabele.

POLUFINALE – SUBOTA, 18. JUN:

PORTORIKO – DOMINIKANSKA REPUBLIKA             16,10 (15,10)

BUGARSKA – POLJSKA        19,10 (18,10)

NEDELJA, 19. JUN:

FINALE:                              19,10 (18,10)

MEČ ZA TREĆE MESTO:       16,10 (15,10)

III DIVIZIJA:

A GRUPA – ALŽIR, ALŽIR:

PERU – KAZAHSTAN      3:1 (25:21, 21:25, 26:24, 25:16)

MEKSIKO – ALŽIR         3:0 (25:23, 25:20, 25:15)

PERU – MEKSIKO          3:0 (25:16, 25:16, 25:13)

KAZAHSTAN – ALŽIR     3:0 (25:17, 25:13, 25:5)

KAZAHSTAN – MEKSIKO     3:1 (25:16, 25:20, 21:25, 25:23)

PERU – ALŽIR         3:0 (25:12, 25:13, 25:12)

TABELA:

1. PER        3    3    0    9:1       9

2. KAZ        3    2    1    7:4       6

3. MEX        3    1    2    4:6       3

4. ALG        3    0    3    0:9       0

B GRUPA – BENDIGO, AUSTRALIJA:

HRVATSKA – KUBA       3:1 (25:17, 21:25, 25:17, 25:18)

KOLUMBIJA – AUSTRALIJA        3:0 (25:17, 25:13, 25:13)

HRVATSKA – KOLUMBIJA          3:0 (25:20, 25:22, 25:17)

KUBA – AUSTRALIJA     3:1 (25:22, 27:25, 18:25, 27:25)

KUBA – KOLUMBIJA      3:1 (21:25, 25:20, 25:17, 25:21)

HRVATSKA – AUSTRALIJA         3:0 (25:19, 25:17, 25:12)

TABELA:

1. CRO       3    3    0    9:1       9

2. CUB        3    2    1    7:5       6

3. COL        3    1    2    4:6       3

4. AUS        3    0    3    1:9       0

C GRUPA – KALI, KOLUMBIJA:

KAZAHSTAN – AUSTRALIJA       3:0 (25:14, 25:6, 25:20)

KOLUMBIJA – MEKSIKO            3:0 (25:19, 25:10, 25:18)

KAZAHSTAN – MEKSIKO           3:1 (25:20, 25:18, 26:28, 25:20)

KOLUMBIJA – AUSTRALIJA        3:0 (25:17, 25:20, 25:15)

MEKSIKO – AUSTRALIJA           3:1 (18:25, 26:24, 29:27, 25:23)

KOLUMBIJA – KAZAHSTAN        3:1 (25:21, 22:25, 25:19, 25:12)

TABELA:

1. COL        3    3    0    9:1       9

3. MEX        3    1    2    4:7       3

D GRUPA – ČIKLAJO, PERU:

HRVATSKA – KUBA       3:0 (25:13, 25:15, 25:13)

PERU – ALŽIR               3:0 (25:9, 25:9, 25:11)

HRVATSKA – ALŽIR       3:0 (25:19, 25:17, 25:15)

PERU – KUBA    3:2 (25:14, 23:25, 20:25, 25:19, 15:6)

KUBA – ALŽIR         3:0 (25:13, 25:12, 25:20)

PERU – HRVATSKA        3:1 (16:25, 25:21, 25:13, 25:22)

TABELA:

1. PER        3    3    0    9:3       8

2. CRO       3    2    1    7:3       6

3. CUB        3    1    2    5:6       4

Finalni turnir III divizije odigraće od 18. i 19. juna u Almatiju, u Kazahstanu. Na Finalnom turniru će, pored domaćina Kazahstana, igrati još 3 najuspešnije reprezentacije posle dva vikenda sa jedinstvene tabele.

1. PER        6    6    0    18:4     17

2. CRO       6    5    1    16:4     15

3. COL        6    4    2    13:7     12

4. KAZ        6    4    2    14:8     12

5. CUB        6    3    3    12:11   10

6. MEX        6    2    4      8:13     6

7. AUS        6    0    6      2:18     0

8. ALG        6    0    6      0:18     0