Srbiji 6. finale i 9. medalja u Svetskoj ligi ! – u nedelju od 20,30 protiv Brazila ili Francuske

XXVII SVETSKA LIGA 2016.

Muška seniorska reprezentacija Srbije igraće šesti put u finalu Svetske lige, a već je obezbedila devetu medalju u renomiranom takmičenju FIVB. Srbija je večeras, u prvom polufinalu Finalnog turnira XXVII Svetske lige 2016, savladala Italiju sa 3:2, po setovima 23:25, 25:21, 25:23, 18:25 i 15:11, posle 142 minuta igre.

Utakmicu u Tauron Areni posmatralo je 2870 gledalaca, a sudili su Nasr Šaban iz Egipta i Hajke Kraft iz Nemačke.

Drugi put uzastopno, a šesti put u istoriji igraće odbojkaši Srbije u finalu Svetske lige. Posle epskog duela protiv Italije, koji je po kvalitetu, uzbuđenju i fantastičnoj odbojci podsećao na čuveno finale između naših odbojkaša i Brazilaca odigrano u Madridu 2003, izabranici Nikole Grbića zaslužuju samo pohvale i čestitke za prikazanu igru. Iako oslabljeni, neigranjem Nikića i Rosića, borili su se kao lavovi, ne samo protiv Italijana, već i protiv sudija, “video provere poena”… Ipak, bili su jači od svih nevolja, iscrpeli i poslednje atome snage da dođu do potpuno zasluženog trijumfa. Zasluženog zbog odličnih servisa, sjajnih blokova, požrtvovane igre u odbrani i lucidinih napada. Uprsvo zbog toga će sutra u finalu, od 20,30 časova, igrati protiv Brazila ili Francuske, za prvi trofej u Svetskoj ligi.

Polufinalni meč protiv Italije počeli su Jovović, Luburić, Podrščanin, Lisinac, Kovačević, Ivović i libero Majstorović.

Izvanredno je Srbija otvorila meč, povela sa 4:0 i primorala Blenđinija na prvi tajm – aut. Odmah su Italijani poravnali, a Srbija zatim povela sa 7:5 i 8:6. Italija je izjednačila na 8:8, a zatim su ekipe naizmenično osvajale poene. Na drugom tehnničkom tajm – autu bilo je 16:15 za Srbiju. Nakon izjednačenja na 16:16, Srbija je serijom 4:0 povela sa 20:16 i pri tom primorala Blenđinija da iskoristi i drugi tajm – aut u prvom setu. Povela je zatim Srbija sa 22:17, a Italija smanjila na 22:20, pa je Grbić morao da traži 30 sekundi predaha. Posle grešaka Luburića i Kovačevića, Italijani su poravnali na 22:22, a Grbić i drugi put tražio tajm – aut. Povela je Srbija sa 23:22, a Italija zatim osvojila dva vezana poena i povela prvi put u prvom setu sa 24:23, a potom iskoristila prvu set loptu za konačnih 25:23.

U drugom setu, Italija je povela sa 2:1, a Srbija okrenula na 3:2. Ponovo je Italija povela sa 4:3, a Srbija uzvratila sa 6:4. Posle 8:7, Srbija je povela sa 10:7, pa je Blenđini tražio tajm – aut. Nakon 11:8 za Srbiju, Italija je poravnala, a zatim povela sa 13:12, pa je Grbić morao da traži tajm – aut. Vodila je Italija sa 14:13, a Srbije preokrenula na 15:14, odnosno 16:15 na drugom tehničkom tajm – autu. Srbija je vodila sa 17:15, pa sve do 19:17, kada je Italija serijom 3:0 preokrenula na 20:19, pa je Grbić tražio poslednji tajm – aut u drugom setu. Asom Đanelija Italija je povela sa 21:19, a Srbija, na servis Luburića, osvojila tri vezana poena, povela sa 22:21, pa je Blenđini tražio drugi tajm – aut. Kovačević je izblokirao Huantorenu za 23:21, Fantastično je servirao Luburić, a ponovo poentirao Kovačevića za tri set lopte Srbije – 24:21. Luburić je asom postavio konačnih 25:21 za izjednačenje na 1:1.

Početak trećeg seta obeležili su rezultatski preokreti. Vodila je Italija sa 2:1, Srbija sa 3:2, Italija sa 4:3, pa opet Srbija, ovaj put sa 8:6. Povela je Srbija sa 10:7, pa 13:9 i 16:11 na drugom tehničkom tajm – autu. Sa tri uzastopna poena Italijani su smanjili na 16:14, pa je Grbić zatražio 30 sekundi odmora. Usledilo je vođstvo Srbije od 18:14, pa posle 18:16 i 21:16, kada je Blenđini drugi put tražio tajm – aut u trećem setu. Italija je odgovorila serijom 3:0, smanjila na 21:19, pa je Grbić drugi put tražio 30 sekundi predaha. Povela je Srbija sa 22:19, a Italijani na servis Huantorene osvojili čak četiri uzastopna poena i poveli sa 23:22. Bio je red na Srbiju da odgovori, prvo izjednačenjem, da bi Kovačević izblokirao Zajceva za 24:23, a Buti pogrešio posle fantastičnog servisa Luburića, pa je Srbija treći set dobila sa 25:23 i povela sa 2:1 u setovima.

Četvrti set je počeo izjednačenom igrom, da bi Italijani posle 4:4, poveli sa 6:4, pa 8:5. Posle vođstva Italije od 11:6, Grbić je tražio prvi tajm – aut u četvrtom setu. Nastavila je Italija sa dobrom igrom, ali i sudija Šaban sa problematičnim odlukama. Dodelio je crveni karton Jovoviću, pa je Italija povela sa 14:7, kada je Grbić zatražio poslednji tajm – aut u drugom setu. Na drugom tehničkom tajm – autu je bilo 16:9 za Italiju, a zatim 19:11, 20:14 i 20:16. U finišu, Italijani su vodili sa 23:16 i 24:17, a set su dobili sa 25:18 i izjednačili na 2:2 u setovima.

Peti set je počeo vođstvom Italije od 3:1 i 4:2, a Srbija je izjednačila na 4:4. Igralo se zatim poen za poen do prednosti Italije od 7:6, kada je Srbija preokrenula rezultat i povela sa 8:7 na promeni strana. Fantastičnu odbojku su igrali odbojkaši Srbije i Italije. Posle izjednačenja na 8:8, Srbija je serijom 3:0 stigla do 11:8, pa je Blenđini tražio I drugi tajm – aut u petom setu. Povela je Srbija u finišu sa 13:9, pa 14:10. Greškom Vetorija, Srbija je realizovala drugu meč lotu za konačnih 15:11, za trijumf od 3:2 i plasman u šesto finale Svetske lige.