Srbija prvoplasirana u J grupi – u subotu u polufinalu od 17,30 protiv drugoplasirane selekcije iz K grupe

XXVII SVETSKA LIGA 2016.

Muška seniorska reprezentacija Srbije igraće u prvom polufinalu Finalnog turnira XXVII Svetske lige 2016. sutra (subota, 16. jul) od 17,30 časova protiv drugoplasirane selekcije iz K grupe. Francuska je večeras u Krakovu, u 3. kolu J grupe, pobedila Srbiju sa 3:2, po setovima 25:20, 25:19, 24:26, 19:25 i 15:12, posle 118 minuta igre.

Utakmicu u Tauron Areni posmatralo je 1170 gledalaca, a sudili su Ibrahim Al Nama iz Katara i Andrej Zenovič iz Rusije.

I pored brojnih problema sa povredama, seniori Srbije su osvojili prvo mesto u J grupi. Vodila je Francuska sa 2:0 u setovima, Srbija izjednačila, ali je nedostajalo malo sreće za potpuni trijumf. Francuzi su pobedom eliminisali domaćina, Poljsku, a Srbija će tek večeras, posle meča Brazil – SAD (20,30) saznati protivnika u sutrašnjem polufinalu. Na meču protiv Francuske na povredu kolena se požalio Nikić, a iz preventivnih razloga nisu igrali Luburić, Rosić i Podraščanin.

Utakmicu protiv Francuske počeli su Jovović, Dokić, Stanković, Lisinac, Nikić, Kovačević i libero Majstorović.

Povela je Srbija sa 2:0 na početku meča, a Francuska odmah izjednačila, da bi Srbija ponovo stigla do dva poena viška – 4:2. Kod rezultata 4:3 za Srbiju, Nikić se požalio na povredu desne noge, pa ga je zamenio Ivović. Srbija je prednost od dva poena održavala do 14:12, kada su Francuzi uspeli da izjednače, a na drugom tehničkom tajm – autu Srbija je imala minimalnu prednost – 16:15. Posle pauze, Francuzi su serijom 3:0 stigli do vođstva od 18:16, pa je Grbić morao da zatraži tajm – aut. Sjajno je servirao Marešal i asom doveo Francusku do prednosti od tri poena – 19:16, pa je Grbić potrošio i drugi tajm – aut u prvom setu. Ukupnom serijom 7:0, Francuska je stigla do 22:16. Francuzi su prvi set dobili sa 25:20 i poveli sa 1:0.

Drugi set je počeo minimalnom prednošću Francuza, da bi Srbija posle 3:4 preokrenula na 6:4, a zatim povela i sa 10:6, pa je Loran Tili morao da zatraži 30 sekundi predaha. Serijom 3:0 Francuska je smanjila na 10:9, pa je Grbić tražio tajm – aut. Kao u prvom setu, Srbija je održavala razliku do 14:12, kada je usledilo izjednačenje, a na drugom tehničkom odmoru bilo je 16:15 za Francuze. Posle 17:17, asovima Le Rua, Francuska je povela sa 20:17, pa je Grbić morao da zatraži drugi tajm – aut u drugom setu. Prekinula je Srbija seriju rivala i smanjila na 20:18, ali su potom Francuzi poveli sa 22:18, pa 24:19, a drugi set su rešili u svoju korist sa 25:19 i poveli sa 2:0 u setovima.

Nakon deset minuta pauze, Srbija je u trećem setu povela sa 3:1, pa 8:5 i 13:9, pa je Tili tražio tajm – aut. Na drugom tehničkom odmoru bilo je 16:12 za Srbiju. U nastavku, posle 17:12, Francuzi su smanjili na 17:15, pa je Grbić morao da zatraži tajm – aut. POsle vođstva Srbije od 19:18, Francuska je osvojila dva vezana poena i povela sa 20:19, pa je Grbić tražio tajm – aut drugi put u trećem setu. Vodili su Francuzi sa 22:21, a onda je Stanković sjajno servirao, a Lisinac dva puta izblokirao Ngapeta za dve set lopte Srbije – 24:22. Ruzije je smanjio na 24:23, a zatim posle greške Jovovića poravnao na 24:24. Uzvratio je Lisinac, a zatim i Kovačević za konačnih 26:24, čime je Srbija smanjila prednost Francuske na 2:1 u setovima.

Francuska je povela na početku četvrtog seta sa 4:1, a Srbija smanjila na 4:3. Usledila su dva poena Francuza za 6:3, a zatim sjajna serija Srbije od čak 5:0 za vođstvo od 8:6 na prvom tehničkom odmoru. Nastavila je Srbija sa odlično igrom i povela sa 9:6, pa 11:8 i 14:8, kada je Tili tražio tajm – aut. Na drugom tehničkom odmoru bilo je 16:10 za Srbiju. Povela je zatim Srbija sa 18:11, pa je Tili iskoristio i poslednji tajm – aut u četvrtom setu. Serijom 3:0 Francuska je smanjila na 18:14, a Grbić zatražio 30 sekundi predaha. Rutinski je Srbija odigrala završnicu seta i dobila ga sa 25:19, izjednačila na 2:2 u setovima i time obezbedila prvo mesto u J grupi.

Peti set je počeo izjednačenom igrom, u kojoj su se ekipe smenjivale u vođstvu. Vodila je Srbija sa 4:3, pa Francuska sa 5:4 i 6:5, pa Srbija sa 8:7 na promeni strana. Vodila je Srbija sa 9:8, a Francuska serijom 3:0 povela sa 11:9 i primorala Grbića da zatraži tajm – aut. Održavali su Francuzi razliku i peti set dobili sa 15:12, za trijumf od 3:2 i plasman u polufinale sa drugog mesta u J grupi.