Srbiji dva boda protiv Japana

SENIORI – XXIII SVETSKA LIGA 2012.

Muška seniorska reprezentacija Srbije ostvarila je drugu pobedu na I turniru A grupe XXIII Svetske lige 2012. Srbija je jutros u Hamamacuu, u Japanu, u meču 3. kola, savladala Japan sa 3:2, po setovima 22:25, 25:21, 25:27, 25:19 i 15:12, posle 126 minuta igre.

Utakmicu u Hamamacu Areni posmatralo je 2500 gledalaca, a sudili su Fabricio Saltalipi iz Italije i Dong Vok Jo iz Koreje.

SRBIJA: N. KOVAČEVIĆ (4), U. KOVAČEVIĆ (12), JANIĆ (4), PETKOVIĆ (1), STANKOVIĆ (10), NIKIĆ (11), MITIĆ (3), RAŠIĆ, ATANASIJEVIĆ (20), STAROVIĆ (10), PODRAŠČANIN (10), ROSIĆ. TRENERI: IGOR KOLAKOVIĆ I ŽELJKO BULATOVIĆ.

JAPAN: ABE, SUZUKI, JAMAMOTO (21), AGEBA (4), TANABE, MACUMOTO (7), JAMAMURA (8), FUKUZAVA (22), IŠIĐIMA (10), JONEJAMA, KOŠIJA (1), KONDOH (4). TRENERI: TACUJA UETA I JUIČI NAKAGAIČI.

Ostvarila je Srbija važnu pobedu protiv Japana, u meču u kome su izabranici Igora Kolakovića mogli do trijumfa i posle četiri seta, ali je Japan u završnici trećeg seta iskoristio šansu da dođe do vođstva od 2:1. Izabranici Igora Kolakovića su tokom čitavog meča delovali kompaktno, a podatak da su svi igrači učestvovali u pobedi dovoljno govori da je kolektivna, ali i borbena i požrtvovana igra Srbije bila odlika u meču protiv Japana. Osvojena su dva boda, ukupno šest na tri utakmice, što je, pored sve bolje igre, odličan pokazatelj pred turnir Interkontinentalnih kvalifikacija za OI 2012, koji će se odigrati od 01. – 10. juna u Tokiju.

Smenjivale su se ekipe u vođstvu na početku prvog seta, a na prvom tehničkom tajm – autu Srbija je vodila sa 8:7. Preokrenuo je Japan rezultat i poveo sa 11:9, a Srbia izjedmnačila na 11:11. Ponovo su Japanci stigli do prednosti, pa je na drugom tehničkom odmoru bilo 16:14. Serijom 3:0, Japan stiže do pet poena prednosti - 19:14, pa 20:15, da bi Srbija smanjila na 20:17. Sa dva nova poena, Japan je ponovo imao pet poena viška – 22:17, a zatim i 24:18. Realizovao je Japan petu set loptu za konačnih 25:22 i 1:0 u setovima.

Igralo se poen za poen na početku drugog seta, da bi Srbija kod 4:4 serijom od 3:0 stigla do prednosti od tri poena, koliko je bilo i na prvom tehničkom tajm – autu – 8:5. Povela je Srbija sa 9:5, a Japan smanjio da 9:8. Usledila je serija Srbije od 3:1 za 12:9, da bi Japan smanjio na 14:13, ali je na drugom tehničkom odmoru bilo 16:13 za Srbiju. Imala je Srbija četiri poena prednosti - 17:13, ali je Japan serijom 3:0 smanjio razliku i primorao Igora Kolakovića da zatraži tajm – aut. Novom serijom od tri vezana poena Japan stiže do vođstva od 19:17, koje je stekao neverovatnom serijom od šest uzastopnih poena. Posle drugog tajm – auta Igora Kolakovića, Srbija je osvojila tri uzastopna poena i povela sa 20:19. U finišu, Srbija je od 21:21, na servis Atanasijevića, stigla do 25:21 i izjednačenja na 1:1 u setovima.

Treći set je doneo izjednačenu borbu, koja je viđena i prethodna dva, da bi na prvom tehničkom tajm – autu bilo 8:6 za Japan. Izjednačila je Srbija na 9:9, a Japan ponovo poveo sa 12:9, pa 14:10, da bi na drugom tehničkom odmoru bilo 16:13. Serijom od 4:0, Srbija je stigla do prednosti od 17:16, ali je Japan ponovo poveo sa 20:19. Uzvratila je Srbija sa dva vezana poena (21:20), pa se potom igralo poen za poen. Kod rezultata 23:23, sudije su poen dodelile Japanu, koji je tako stigao do set lopte, koju nije iskoristio. Srbija je zatim sa dva vezana poena stigla do prve set lopte, ali je nije iskoristila, da bi Japan uspeo da realizuje svoju drugu set loptu za 27:25 i vođstvo do 2:1 u setovima.

Japan je vodio na početku četvrtog seta sa 3:1 i održavao prednost do 5:3, kada je Srbija sa tri uzastopna poena preokrenula rezultat i povela sa 6:5, a na prvom tehničkom tajm – autu sa 8:6. Vodila je Srbija sa 10:7, pa 12:8 i tu prednost čuvala do 14:10, kada je Japan smanjio na 14:12. Na drugom tehničkom tajm – autu bilo je 16:14 za Srbiju. Posle odmora Srbija je povela sa 18:14, pa je Tecuja Ueta zatražio 30 sekundi predaha. As servisom Uroša Kovačevića, Srbija je povela sa 19:14, a potom sa 22:16, da bi na kraju bilo 25:19 i 2:2 u setovima.

Igralo se poen za poen na početku petog seta, da bi Srbija od 3:3 stigla do 5:3, a zatim i do 7:4. Na promenu strana se otišlo sa vođstvom Srbije od 8:5. Vodila je Srbija sa 9:6, a Japan smanjio na 9:8. Kod vođstva 10:9, Srbija je sa dva uzastopna poena stigla do 12:9 i primorala Tecuju Uetu da zatraži tajm – aut. Uspešno je Srbija održavala razliku i iskoristila drugu meč loptu za konačnih 15:12 i 3:2 u setovima.

IZJAVA IGORA KOLAKOVIĆA

IZJAVA DRAGANA STANKOVIĆA

IZJAVA MARKA PODRAŠČANINA

IZJAVA ALEKSANDRA ATANASIJEVIĆA

Seniori Srbije će trenirati u Hamamacuu do polaska u Tokio, 30. maja, gde će igrati na turniru Interkontinetnalnih kvalifikacija za OI 2012. od 01. - 10. juna.

II turnir A grupe XXIII Svetske lige 2012. odigraće se od 15. – 17. juna u Santo Domingu, u Dominikanskoj Republici, gde će Kuba biti domaćin, jer nije završeno renoviranje dvorane u Havani.

A GRUPA (SRBIJA, RUSIJA, KUBA, JAPAN):

I TURNIR – HAMAMACU, JAPAN (18. – 20. MAJ) – HAMAMACU ARENA (5000):

FIVB SUPERVIZOR: ĐIJA MING ŽU (KINA). SUDIJSKI DELEGAT: LASLO HERPAI (MAĐARSKA). SUDIJE: NING VANG (KINA), DONG VOK JO (KOREJA), FABRICIO SALTALIPI (ITALIJA), DORIN MIREL ZAHARESKU (RUMUNIJA).

1. KOLO – PETAK, 18. MAJ:

SRBIJA – RUSIJA          2:3 (21:25, 22:25, 25:19, 25:20, 9:15)

KUBA – JAPAN              3:0 (25:22, 28:26, 25:20)

2. KOLO – SUBOTA, 19. MAJ:

SRBIJA – KUBA             3:1 (25:19, 20:25, 27:25, 27:25)

RUSIJA – JAPAN            3:2 (20:25, 25:23, 25:16, 19:25, 15:12)

3. KOLO – NEDELJA, 20. MAJ:

SRBIJA – JAPAN            3:2 (22:25, 25:21, 25:27, 25:19, 15:12)

II TURNIR – SANTO DOMINGO, DOMINIKANSKA REPUBLIKA (15. – 17. JUN):

FIVB SUPERVIZOR: RENATO ARENA (ITALIJA), SUDIJSKI DELEGAT: PATRIK RAŠAR (FRANCUSKA). SUDIJE: BELA HOBOR (MAĐARSKA), TARAS ILKIV (KANADA), PETER GRENEVEGEN (HOLANDIJA), GAD EJZIKOVIC (IZRAEL).

1. KOLO – PETAK, 15. JUN:

SRBIJA – RUSIJA          17,00 (23,00)

KUBA – JAPAN              19,30 (SUBOTA U 01,30)

2. KOLO – SUBOTA, 16. JUN:

KUBA – SRBIJA             19,30 (NEDELJA U 01,30)

RUSIJA – JAPAN            17,00 (23,00)

3. KOLO – NEDELJA, 17. JUN:

SRBIJA – JAPAN            14,30 (20,30)

KUBA – RUSIJA             17,00 (23,00)

III TURNIR – KALINJINGRAD, RUSIJA (22. – 24. JUN) – DVORANA JANTARNJI (7000):

FIVB SUPERVIZOR: DR AMR ELVANI (EGIPAT). SUDIJSKI DELEGAT: HUAN ANHEL PEREIRA (ARGENTINA). SUDIJE: FRANS LODERUS (HOLANDIJA), FILIP VEREK (FRANCUSKA), ILAIN GEORGIJEV (BUGARSKA), RONALD STAL (SAD).