Srbija od 0:2 do boda protiv Rusije

SENIORI – XXIII SVETSKA LIGA 2012.

Muška seniorska reprezentacija Srbije poražena je u prvom meču u A grupi XXIII Svetske lige 2012. Rusija je jutros u Hamamacuu, u Japanu, pobedila Srbiju sa 3:2, po setovima 25:21, 25:22, 19:25, 20:25 i 15:9, posle 119 minuta igre.

Utakmicu u Hamamacu Areni posmatralo je 800 gledalaca, a sudili su Ning Vang iz Kine i Dong Vok Jo iz Koreje.

SRBIJA: U. KOVAČEVIĆ (12), JANIĆ (13), PETKOVIĆ (6), TERZIĆ (1), STANKOVIĆ (10), NIKIĆ (4), MITIĆ, RAŠIĆ (1), ATANASIJEVIĆ (16), STAROVIĆ (2), PODRAŠČANIN (7), ROSIĆ. TRENERI: IGOR KOLAKOVIĆ I ŽELJKO BULATOVIĆ.

RUSIJA: ABROSIMOV (5), SIVOŽELEZ (11), BEREŽKO (23), UŠAKOV (1), MUSERSKI (13), ŠČERBINJIN (1), ILINJIK, KRUGLOV (6), RODIČEV, OBMOČAJEV, MOROZ (16), KOBZAR. TRENERI: SERĐO BUSATO I JURI BULJČEV.

Rusija je pobedila Srbiju u meču, u kome su izabranici Igor Kolakovića nadoknadili minus od 0:2, stigli do jednog boda, ali utisak je, propustili priliku da savladaju Ruse. Psihološka prednost je bila na strani Srbije, koja je uspela da izjednači na 2:2 u setovima, ali je početak odlučujućeg seta pripao Rusima, koji su na kraju zasluženo slavili.

Početak meča obeležila je izjednačena igra. Posle izjednačenja na 2:2, Rusija je serijom od 3:0 stigla do prednosti od 5:2, a istu razliku je zadržala i na prvom tehničkom tajm – autu (8:5). Smanjila je Srbija na 8:7, a zatim od 11:10 za Ruse, stigla do 12:11 i 13:12. Rusija je tada ponovo napravila seriju, ovoga puta 4:0 za vođstvo od 16:13. Rusija je sigurnom igrom kontrolisala rezultat, a zatim došla do četiri poena viška – 20:16. Uspela je Srbija da smanji na 21:20, odnosno 22:21, kada su Rusi sa tri uzastopna poena okončali set sa 25:21 za 1:0 u setovima.

Na startu drugog seta Srbija je povela sa 4:1 i 5:2, a Rusija prvo smanjila na 5:4, a zatim izjednačila na 6:6 i povela sa 7:6. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:7 za Rusiju. Od 9:8 za Ruse, Srbija je serijom 4:0 stigla do vođstva od 12:9. Uzvratili su Rusi na isti način i poveli sa 13:12, a onda Srbija sa 14:13, da bi Rusija na drugi tehnički odmor otišla sa prednošću od dva poena (16:14). Imala je Rusija tri poena prednosti: 17:14, pa 18:15, kada je Srbija sa tri vezana poena izjednačila (18:18). Usledila je borba poen za poena, kada je Stanković poentirao pri vođstvu Rusije od 20:19, a sudija Vang dosudio poen za Ruse. To kao da je dekoncentrisalo izabranike Igora Kolakovića, pa je Rusija brzo i lako povela sa 23:19. Imali su Rusi četiri set lopte (24:20), iskoristili treću za 25:22 i 2:0 u setovima.

I u trećem setu se na startu vodila izjednačena borba u kojoj je Srbija imala minimalnu prednost. Ipak, zahvaljujući boljoj igri, Srbija je na prvom tehničkom tajm – autu imala dva poena prednosti (8:6). Odmah potom, Srbija je imala tri poena viška (9:6) i tu prednost je čuvala do 15:12, kada su Rusi smanjili na 15:14. Na drugom tehničkom odmoru bilo je 16:14 za Srbiju. Igralo se potom poen za poen, a Srbija je kontrolisala rezultat. Prvi vođstvu od 19:18, Srbija je serijom 3:0 stigla do četiri poena prednosti: 22:18 i 23:19, a zatim sa dva ustopna poena do 25:19 i 2:1 u setovima za Rusiju.

Na startu četvrtog seta, Rusija je vodila sa 2:1, a Srbija sa četiri uzastopna poena stigla do prednosti od 5:2, a zatim i 6:3. Uzvratili su Rusi i smanjili na 6:5, ali je na prvom tehničkom tajm – autu ponovo bilo tri razlike za Sribju – 8:5. Nastavila je Srbija sa odličnom igrom i serijom poena i povela sa 11:5. Smanjili su Rusi na 11:7, a Srbija stigla do 13:8. Usledila je serija Rusije od 4:0, pa se potom igralo poen za poen. Na drugom tehničkom tajm – autu bilo je 16:14 za Srbiju. Povela je Srbija sa 17:14, a kod rezultata 19:16 osvojila dva vezana poena za 21:16. Rusi su potom serijom 3:0 smanjil prednost Srbije na 21:19. Bilo je 22:20, kada je Srbija serijom 3:0 stigla do 25:20 i izjednačenja na 2:2 u setovima.

Rusija je na početku petog, odlučujućeg seta povela sa 5:0, a na promenu strana se otislo sa vođstvom Rusa od 8:2. Kod rezultata 9:4, Rusi su serijom 3:0 stigli do ogromnih 12:4. Usledila su dva poena Srbije za 12:6, ali su Rusi do kraja čuvali prednost za konačnih 15:9 i 3:2 u setovima.

IZJAVA IGORA KOLAKOVIĆA

IZJAVA BOJANA JANIĆA

IZJAVA ALEKSANDRA ATANASIJEVIĆA

Seniori Srbije će sutra, u 2. kolu, igrati protiv Kube od 06,00 časova po našem vremenu, uz direktan prenos na RTS 2 i TV Arena Sport 1.

XXIII SVETSKA LIGA 2012. – REZULTATI I RASPORED UTAKMICA:

A GRUPA (SRBIJA, RUSIJA, KUBA, JAPAN):

I TURNIR – HAMAMACU, JAPAN (18. – 20. MAJ) – HAMAMACU ARENA (5000):

FIVB SUPERVIZOR: ĐIJA MING ŽU (KINA). SUDIJSKI DELEGAT: LASLO HERPAI (MAĐARSKA). SUDIJE: NING VANG (KINA), DONG VOK JO (KOREJA), FABRICIO SALTALIPI (ITALIJA), DORIN MIREL ZAHARESKU (RUMUNIJA).

1. KOLO – PETAK, 18. MAJ:

SRBIJA – RUSIJA          2:3 (21:25, 22:25, 25:19, 25:20, 9:15)

KUBA – JAPAN              3:0 (25:22, 28:26, 25:20)

KUBA – RUSIJA             16,00 (09,00)

Na Finalnom turniru, koji će se odigrati u Sofiji, u Bugarskoj, od 04. – 08. jula, igraće šest reprezentacija: Bugarska, organizator, pobednici grupa, kao i najbolja drugoplasirana selekcija.

Ukoliko Bugarska osvoji prvo mesto u D grupi, plasman na Finalni turnir će izboriti dve najbolje drugoplasirane selekcije.

Po pravilima FIVB, plasman ekipa sa istim brojem bodova se određuje prvo na osnovu broja pobeda, zatim na osnovu set količnika, a ukoliko je i broj pobeda i set količnik identičan, na osnovu poen količnika.