Prva pobeda Srbije i dva boda protiv Japana

SENIORI – XII SVETSKI KUP 2011.

Muška seniorska reprezentacija Srbije ostvarila je prvu pobedu na XII Svetskom Kupu 2011. u Japanu. Srbija je, danas u Osaki, u meču 4. kola, savladala Japan sa 3:2, po setovima 25:21, 25:22, 18:25, 22:25 i 15:12, posle 118 minuta igre.

Utakmicu u Centrlanoj dvorani posmatralo je 5010 gledalaca, a sudili su Frans Loderus iz Holandije i Nasr Šaban iz Egipta.

SRBIJA: N. KOVAČEVIĆ (12), VEMIĆ (4), PETKOVIĆ (2), TERZIĆ (1), STANKOVIĆ (12), NIKIĆ (14), MITIĆ, MILJKOVIĆ (26), ATANASIJEVIĆ (1), PETROVIĆ (2), PODRAŠČANIN (12), ROSIĆ. TRENERI: IGOR KOLAKOVIĆ I ŽELJKO BULATOVIĆ.

JAPAN: ABE (6), NAGANO, USAMI, JAMAMOTO (13), JOKOTA (4), MACUMOTO (3), JAMAMURA (5), ŠIMIZU (6), FUKUZAVA (4), JAKO (1), IŠIDŽIMA (19), JONEJAMA (20). TRENERI: TACUJA UETA I JUIČI NAKAGAIČI.

Trijumfovala je Srbija prvi put u Japanu i to protiv domaćina, posle pet setova, iako se činilo da bi izabranici Igora Kolakovića mogli ostvariti maksimalnou pobedu posle vođstva od 2:0. Ipak, posle pauze između drugog i trećeg seta, uobičajene kada Japan igra, domaćin Svetskog Kupa je uspeo da izjednači, a Srbija je do dva boda došla posle petog seta.

Početak meča pripao je Srbiji, koja je povela sa 5:3, ali je Japan sa dva vezana poena izjednačio. Na prvom tehničkom odmoru Srbija je vodila sa 8:7, a potom i sa 13:11. Izjednačili su Japanci, da bi Srbija na servis Nikića stigla do tri poena viška (16:13). Održavala je Srbija prednost do 18:15, kada je Japan sa dva uzastopna poena stigao do minimalnog zaostatka (18:17). Igralo se potom poen za poen, da bi Srbija kod rezultata 21:20 sa nova tri poena došla do četiri set lopte, iskoristila drugu za 25:21 i 1:0 u setovima.

U drugom setu, Srbija je vodila od starta – 2:0, 5:2, 8:5, 10:6 i 16:11. Posle drugog tehničkog tajm – auta Japan prvo smanjuje na 16:13, a zatim i na 17:15. Tada je Srbija serijom 3:0 ponovo stigla do pet poena prednosti, ali je uzvratio Japan i prvo smanjio na 20:18, pa 21:20, da bi uspeo da izjednači na 22:22. Tada je na scenu stupio Ivan Miljković, kapiten Srbije, koji je poentirao za 23:22, a zatim sa dva uzastopna bloka završio set sa 25:22 i 2:0.

Japan je poveo na početku trećeg seta sa 4:2, 7:3 i 8:4. Serijom 3:0, Srbija je smanjila na 8:7, da bi na isti način uzvratio Japan za 11:7. Smanjila je Srbija na 14:12, ali je na drugom tehničkom odmoru bilo 16:13 za domaćina Svetskog Kupa. Novom serijom, Japanci su stigli do šest poena prednosti (21:15), a zatim i do 24:17. Iskoristio je Japan drugu set loptu za 25:18 i 2:1 u setovima za Srbiju.

Četvrti set je počeo izjednačenom borbom, u kojoj je Japan na prvom tehničkom tajm – autu vodio sa 8:6, a odmah potom i sa 10:7. Srbija je izjednačila na 10:10, a zatim povela sa 12:11 i 14:12, odnosno 16:15 na drugom tehničkom odmoru. Posle 17:16 za Srbiju, Japanci su serijom 5:0 stigli do 21:17. Smanjila je Srbija na 22:20, ali to je bilo sve što su izabranici Igora Kolakovića uspeli u nastojanjima da preokrenu rezultat. Četvrti set je pripao Japanu sa 25:22 za 2:2 u setovima.

Srbija je povela na početku odlučujućeg seta sa 2:0 i 3:1, a Japan izjednačio na 3:3. Ponovo je Srbija povela, ovoga puta sa 5:3 i tu prednost održala do promena strana, kada je bilo 8:6. Usledila su tri poena prednosti za Srbiju kod 9:6, a zatim i četiri meč lopte (14:10). Iskoristila je Srbija treću za konačnih 15:12, 3:2 u setovima i dva boda protiv Japana.

Ivan Miljković, kapiten i korektor Srbije, proglašen je za najboljeg igrača meča.

Utakmicu Srbija – Japan posmatrala je i Jovana Brakočević, kapiten seniorki Srbije, pa je posle meča usledilo i zajedničko fotografisanje.