Kadetkinjama četvrto mesto na prvenstvu Evrope

KADETKINJE – XII EP 2017.

Ženska kadetska reprezentacija Srbije zauzela je četvrto mesto na XII EP 2017. u Holandiji. Belorusija je danas u Arnemu, u utakmici za treće mesto pobedila Srbiju sa 3:2, po setovima 17:25, 29:27, 25:17, 22:25 i 15:13, posle 138 minuta igre.

Utakmicu u dvorani Falkenhauze posmatralo je 200 gledalaca, a sudili su Marko van Zanten iz Holandije i Toni Ivković iz Hrvatske.

Posle žestoke borbe tokom više od dva časa igre, kadetkinje Srbije nisu uspele da osvoje medalju na prvenstvu Evrope, ali i pored toga zaslužuju sve čestitke za prikazano. Imale su tokom šampionata mnogo problema, ali se nisu predavale, baš kao ni danas protiv Belorusije. Povele su izabranice Jove Cakovića sa 1:0 posle odlične igre, a zatim nisu imale ni sreće da u drugom setu povećaju prednost, jer nisu imale nijednu set loptu, a Beloruskinje su iskoristile svoju šestu. Povela je Belorusija sa 2:1, a Srbija zaigrala još snažnije i izjednačila, a zatim u petom setu stigla do 13:10. Samo dva poena delila su kadetkinje Srbije od bronze, ali nije više bilo snage, ali ni sreće. Ostaje nada da će se dobar rad isplatiti narednog leta na EYOF-u u Mađarskoj i Svetskom prvenstvu u Argnetini.

Tri poena prednosti je imala Srbija na prvom tehničkom tajm – autu, a zatim i četiri pri rezultatu 13:9. Srbija je imala u nastavku šest poena viška, 17:11, pa 22:16, da bi prvi set dobila sa 25:17.

Vodila je Srbija sa 3:1 na startu drugog seta, ali je Belorusija preokrenula na 5:4 u svoju korist. Smenjivale su se ekipe u vođstvu, pa je tako Srbija povela sa 7:6, pa Belorusija sa 10:9, ali zatim i sa 13:10. Smanjila je Srbija na 15:14, a zatim, posle 17:15 za Belorusiju, izjednačila na 17:17. Beloruskinje su povele sa 19:17, pa 21:18, ali je Srbija uspela da smanji na 21:20. U igri poen za poen Belorusija je stigla do dve set lopte, 24:22, ali je Srbija izjednačila na 24:24 posle greške Beloruskinja na servisu i odličnog bloka tandema Rodić – Jonjev. Imala je Belorusija još četiri set lopte i realizovala je ukupno šestu za konačnih 29:27 i izjednačenje na 1:1 u setovima.

Treći set je počeo vođstvom Srbije od 4:2, ali su Beloruskinje odmah poravnale. Kao u trećem setu ekipe su se smenjivale u vođstvu, pa je posle 7:6 za Srbiju bilo 8:7 za Belorusiju. U periodu između dva tehnička tajm – auta Belorusija je povela sa 13:8 pa 16:9. U završnici je bilo 19:11 za Belorusiju, pa 21:14, a set je završen sa 25:17 za vođstvo od 2:1 u setovima.

Odličan je bio početak četvrtog seta za Srbiju, koja je povela sa 6:1. Vodila je Srbija sa 7:3, ali je Belorusija smanjila na 8:6, a zatim izjednačila na 9:9. Povela je Belorusija sa 13:10, ali je Srbija sjajnom serijom 5:0 preokrenula rezultat i povela sa 15:13. U nastavku, Belorusija je povela sa 17:16, pa zatim Srbija stigla do vođstva od 21:19, ali su Beloruskinje odmah poravnale. Uzvratila je Srbija sa tri vezana poena za prednost od 24:21, da bi iskoristila drugu set loptu za 25:22 i izjednačila na 2:2 u setovima.

Na početku petog, odlučujućeg seta, Belorusija je povela sa 3:1, ali Srbija nije ustuknula, već je odgovorila serijom 3:0 za vođstvo od 4:3. Osvajanjem dva uzastopna poena Belorusija ponovo stiže do prednosti – 5:4, a zatim i 7:5. Srbija je sa dva poena Dejane Lekić izjednačila na 7:7, da bi još jednom Lekićeva donela Srbiji prednost od 8:7 na promeni strana. Nastavila je Srbija sa odličnom igrom, a Belorusija sa greškama, pa je posle ukupne serije 6:0 bilo 11:7 za Srbiju. Smanjila je Belorusija na 11:9 i 12:10, a Srbija povećala na 13:10. Ponovo su Beloruskinje preuzele inicijativu i serijom 3:0 izjednačile na 13:13, a zatim stigle do prve meč lopte – 14:13. Iskoristila je Belorusija prvu meč loptu za 15:13 i trijumf od 3:2 vredan bronzane medalje.

- Posle polufinala i meča za treće mesto, u kojima smo odigrali po pet setova, ne mogu da budem zadovoljan. Kada izgubite utakmicu posle pet setova znači da ste tu negde sa protivnikom. To se odnosi i na jučerašnji meč, iako je Italija prvi favorit prvenstva, ali i danas protiv Belorusije. Žao mi je konkretno danas, jer smo svi videli pobedu pri vođstvu od 13:10. Ipak Belorusija je ponovila scenario protiv Rumunki, koje su takođe dobili posle pet setova. Ako se setimo početka turnira, onda mislim da moramo da budemo zadovoljni konačnim plasmanom, uz žal što nismo osvojili medalju. Za utehu nam je plasman na Svetsko prvenstvo i EYOF. Nadam se da ćemo na narednim takmičenjima stići do medalja. – istakao je Jovo Caković, prvi trener kadetkinja Srbije.

- Odigrale smo 10 setova za dva dana. Bile su to vrlo teške utakmice. Na žalost ostale smo bez medalje, iako je moglo da bude i drugačije. Videli smo da možemo da se nosimo sa najboljim ekipama i da same spadamo u tu grupu. Imamo za čim da žalimo, ali ipak mislim da možemo biti zadovoljne. – rekla je Miljana Glušac, bloker Srbije.

- Na žalost nismo uspele da uzmemo medalju, pogotovo jer smo bili na dva poena od uspeha. Možda smo i zaslužile pobedu, ali nismo imale dovoljno sreće. Dižemo glave i pripremamo se za naredne akcije. Zadovoljna sam našom igrom i zahvalila bih se svima na ovom divnom iskustvu. – naglasila je Mila Kocić, libero Srbije.

Kadetkinje Srbije se iz Holandije vraćaju sutra (ponedeljak, 10. april) u 12.15 časova letom iz Amsterdama.

KADETKINJE – XII EP 2017. – ARNEM (DVORANA FALKENHAUZE), HOLANDIJA (1 – 9. APRIL):

NEDELJA, 9. APRIL:

FINALE:

ITALIJA – RUSIJA                17.15

MEČ ZA TREĆE MESTO:

SRBIJA – BELORUSIJA               2:3 (25:17, 27:29, 17:25, 25:22, 13:15)

MEČ ZA PETO MESTO:

SLOVENIJA – NEMAČKA             3:0 (25:19, 25:15, 25:20)

MEČ ZA SEDMO MESTO:

HOLANDIJA – POLJSKA             3:1 (25:12, 25:12, 23:25, 25:23)