Važna pobeda Srbije protiv Nemačke posle pet setova

JUNIORKE – XXV EP 2016.

Ženska juniorska reprezentacija Srbije ostvarila je drugu pobedu na XXV EP 2016. Srbija je danas, u prvom meču 3. kola B grupe u Đeru, savladala Nemačku sa 3:2, po setovima 25:19, 21:25, 25:11, 28:30 i 15:7, posle 123 minuta igre.

Utakmicu u dvorani Ištvan Sečenji posmatralo je 100 gledalaca, a sudili su Ksenija Jurković iz Hrvatske i Kristof Lekur iz Francuske.

Posle pet setova i više od dva časa igre izabranice Marijane Boričić su stigle do važnog triumfa protiv Nemačke. Za to je bio potreban maksimum napora, iako se čini da je Srbija propustila šansu da meč okonča i ranije. Loša igra u završnici drugog, pa i četvrtog seta koštale su Srbiju boda, ali ne i pobede.

Posle 2:2 na početku meča, Srbija je povela sa 4:2, pa 6:4 i 9:5. Nemice su smanjile na 9:7, a Srbija ponovo stigla do četiri poena viška – 11:7, a zatim i pet poena prednosti 14:9. Dobar servis doneo je Srbiji prednost od 18:11. U finišu, Srbija je vodila sa 21:13, a Nemačka smanjila na 21:17, pa je Marijana Boričić morala da zatraži tajm – aut. Prekinula je Srbija seriju Nemačke i povela sa 22:17, da bi Nemice sa dva uzastopna poena smanjile na 22:19, pa je Srbija iskoristila i drugi tajm – aut u prvom setu. Kocićeva je poentirala za 23:19, a zatim odličnim servisom omogućila Ljubici Milojević da Srbiji donese pet set lopti – 24:19. Iskoristila je Srbija prvu za konačnih 25:19 za vođstvo od 1:0.

U drugom setu Nemice su od starta zaigrale angažovanije i stekle prednost od 2:0, a zatim je povećale na 10:5, najviše zahvaljujući odličnom servisu. Smanjila je Srbija na 10:7, ali su Nemice uspele da povedu sa pet poena razlike – 13:8, pa 14:9, kada je Marijana Boričić iskoristila 30 sekundi odmora. Odgovorila je Srbija, ponovo na servis Kocićeve, serijom 3:0 i smanjila na 14:12, a zatim i na 15:14. Nemačka je sa dva vezana poena stigla do 17:14, a Srbija dobrom igrom u bloku i odbrani došla do minusa od jednog poena – 17:16. Kocićeva je “prvim tempom” donela izjednačenje na 18:18, prvo za Srbiju u drugom setu, da bi Nemice potom povele sa 20:18, pa je Boričićka tražila i drugi tajm – aut u drugom setu. Nakon 21:19, Srbija je poravnala na 21:21, pa je klupa Nemačke reagovala tajm – autom. Sa tri uzastopna poena, Nemačka stiže do tri set lopte – 24:21, a zatim je realizovala prvu za 25:21 i izjednačenje na 1:1.

Propušteno u drugom setu, Srbija je počela da nadoknađuje na startu trećg, pošto je povela sa 4:0, ali su uporne Nemice izjednačile na 6:6. Uspela je Srbija ponovo da se rezultatski odvoji i povede sa 11:7, pa je stručni štab Nemačke morao da traži tajm – aut. Ni to nije pomoglo Nemicama, jer je Srbija ukupnom serijom 7:0 stigla do vođstva od 14:7, pa je Nemačka iskoristila i drugi tajm – aut u trećem setu. Kocićeva je povećala na 15:7, a posle greške Nemica bilo je 16:7 za Srbiju. Prekinula je Nemačka niz Srbije od 9 uzastopnih poena (16:8), ali je potom bilo 18:8 za Srbiju. U finišu, Srbija je vodila sa 20:9, pa 24:10, a set je rešila u svoju korist sa 25:11 za vođstvo od 2:1 u setovima.

Po završetku trećeg seta u hali je deliminčno nestalo struje, pa je usledio prekid meča. Posle 15 minuta pauze meč je nastavljen, a Srbija povela na početku četvrtog seta sa 4:1. Usledila je igra poen za poen, da bi na prvom tehničkom tajm – autu bilo 8:4 za Srbiju. Nakon 9:5 za Srbiju, Nemice su smanjile na 9:8, a zatim i poravnale na 10:10. Ponovo je usledila žestoka borba za svaki poen, da bi Srbija povela sa 13:11. Nemice se nisu predavale, već su ponovo izjednačile, na 14:14, a zatim i prvi put povele u četvrtom setu – 15:14. Povela je Nemačka sa 17:15, a Srbija asom Ljubice Milojević, smečom Kocićeve stiže do izjednačenja na 17:17, a zatim i vođstva od 18:17. Kocićeva i Lazovićeva blokom Srbiji donose dva poena viška – 20:18, ali su Nemice uspele da izjednače, pa je Boričićka tražila tajm – aut. Posle predaha, Nemačka je povela asom sa 21:20, a Lazovićeva poravnala na 21:21. Opet su Nemice bile upornije i smirenije i stigle su do 23:21, kada je klupa Srbije tražila i drugi tajm – aut u četvrtom setu. Posle novog odličnog servisa Kocićeve, Bukilićeva je poentirala za 23:23, a nemačka klupa tražila 30 sekundi odmora. Usledio je dug poen, posle kojeg je Nemačka stigla do set lopte – 24:23. Lazovićeva je izjednačila, a Nemice stigle do druge set lopte – 25:24. Ponovo je Lazovićeva preuzela odgovornost i poentirala za 25:25, a Bukilićeva izblokirana u kontranapadu za treću set loptu Nemica – 26:25. Izjednačenje je usledilo posle smeča Lazovićeve, ali su spretne i srećne Nemice stigle i do četvrte set lopte – 27:26. Četvrti put uzastopno je izjednačila Lazovićeva, ali je Nemačka potom imala petu set loptu – 28:27. Usledila je greška Nemačke na servisu, ali i dobar napad za 29:28. Nemačka je iskoristila šestu set loptu za 30:28 i izjednačila na 2:2 u setovima.

Na početku petog seta Srbija je povela sa 3:1, pa posle 5:3 sa 7:3, pa je klupa Nemačke zatražila tajm – aut. Prilikom promene strana Srbija je imala vođstvo od 8:4, da bi Šorakova povećala na 9:4. Vodila je zatim Srbija sa 11:5, kada je Nemačka iskoristila svoj poslednji tajm – aut na meču. Ljubica Milojević je asom dovela Srbiju u vođstvo od 12:5, a zatim je bilo 14:7. Iskoristila je Srbija prvu meč loptu za konačnih 15:7 i važan trijumf od 3:2.

Jovana Kocić, bloker Srbije, proglašena je za najbolju igračicu utakmice.