Srbiji bod protiv Belorusije

JUNIORKE – XXVII EP 2020.

Ženska juniorska reprezentacija Srbije pretrpela je prvi poraz u A grupi XXVII EP 2020. u Zenici. Belorusija je večeras, u 2. kolu pobedila Srbiju sa 3:2, po setovima 16:25, 25:21, 25:21, 20:25 i 15:13, posle 122 minuta igre.

Propustile su juniorke Srbije šansu da stignu na korak od polufinala prvenstva Evrope. Posle mnogo oscilacija u igri, a naročito u petom setu, Srbija je poražena od Belorusije. Odigrale su izabranice Milana Gršića odlično u prvom setu, ali je onda usledio pad koji je doveo do rezultatskog preokreta i vođstva Belorusije od 2:1. Vratila se Srbija u igru u četvrtom setu, a petom imala prednost od 11:6, da bi na kraju doživela poraz. Delovalo je kao da su se juniorke Srbije uplašile pobede i dozvolile Belorusiji da trijumfuje.

Srbija je na početku meča povela sa 8:3, pa 15:9, ali je Belorusija smanjila na 16:14. Uzvratila je Srbija serijom 4:0 za prednost od 20:14, a prvi set je dobila sa 25:16.

Belorusija je povela sa 4:0 na startu drugog seta, da bi Srbija izjednačila na 7:7, a zatim i povela sa 13:8, posle ukupne serije 9:1. Belorusija je smanjila na 14:12, a Srbija zatim povela sa 18:13. Ponovo su Beloruskinje smanjile, na 18:16, pa 19:18, da bi potom povele sa 20:19. Nastavila je Belorusija sa dobrom igrom što je rezultiralo vođstvom 23:20, odnosno 25:21 za izjednačenje na 1:1 u setovima.

Posle izjednačenog početka trećeg seta Belorusija je povela sa 6:3, a Srbija odmah poravnala. Ponovo su Beloruskinje povele, sa 8:6, pa 10:7 i 17:8. Upela je Srbija da smanji na 20:16, pa posle 22:16 na 22:20, kada je Belorusija zatražila tajm – aut. Ipak, nedostižna je to bila prednost, pa je Belorusija drugi set dobila sa 25:21 i povela sa 2:1.

U četvrtom setu Belorusija je povela sa 5:1, a Srbija posle tajm – auta povela sa 6:5. Usledila je ravnopravna borba u kojoj su se selekcije smenjivale u vođstvu. Srbija je u tri navrata imala dva poena prednosti, a zatim u završnici uspela da povede sa 18:15 i 22:18. Sigurnom igrom Srbija je stigla do konačnih 25:20 i izjednačenja na 2:2 u setovima.

Asom Tijane Vrcelj Srbija je povela sa 1:0 u petom setu. Kockarević je povisila na 2:0, ali je Belorusija odmah izjednačila. Posle dve obrostranih servis grešaka, Kurtagić je blokom Srbiji donela prednost od 4:3, a Uzelac povisila na 5:3. Posle greške Beloruskinja Srbija je povela sa 6:3, a zatim je poentirala Uzelac za 7:4. Srbija je na promenu strana otišla sa vođstvom od 8:5 nakon bloka Tijane Vrcelj. Vrcelj je ponovo poentirala za 9:5, a Kockarević je povisila sa dva vezana poena na 11:6. Serijom 3:0 Belorusija je smanjila na 11:9, pa je Milan Gršić zatražio tajm – aut. Izjednačila je Belorusija na 11:11, a Srbija iskoristila i poslednji tajm – aut u petom setu. Isidora Kockarević je donela Srbiji vođstvo od 12:11, a posle grešaka Savićeve i Lebedkine bilo je 13:12 za Srbiju. Izblokirale su Beloruskinje Uzelac za 13:13, a zatim i stigle do prve meč lopte koju su iskoristile za konačnih 15:13 i pobedu od 3:2.

Izjava MIlana Gršića

Izjava Aleksandre Uzelac

Izjava Isidore Kockarević

Juniorke Srbije će sutra u 3. kolu igrati protiv Bosne i Hercegovine od 20.00 časova, uz direktan prenos na TV Sport Klub 2.

JUNIORKE – XXVII EP 2020. (22 – 30. avgust) – ZENICA (BOSNA I HERCEGOVINA) I OSIJEK (HRVATSKA) – REZULTATI:

A GRUPA – ZENICA (GRADSKA ARENA HUSEJIN SMAJLOVIĆ):

Sudije: Mihajlo Milojević iz Slovenije, Toni Ivković iz Hrvatske, Atanas Varbanov iz Bugarske, Igli Fešti iz Albanije, Benone Visan iz Rumunije i Jakub Gal iz Češke.

1. KOLO – SUBOTA, 22. AVGUST:

SRBIJA – SLOVAČKA     3:1 (25:19, 25:20, 22:25, 25:20)

POLJSKA – BOSNA I HERCEGOVINA 3:0 (25:11, 25:12, 25:10)

2. KOLO – NEDELJA, 23. AVGUST:

SRBIJA – BELORUSIJA   2:3 (25:16, 21:25, 21:25, 25:20, 13:15)

POLJSKA – SLOVAČKA   3:0 (27:25, 25:15, 25:18)

B GRUPA – OSIJEK (DVORANA GRADSKI VRT):

Sudije: Anđelko Popović iz Srbije, Jasmin Husejnović iz Bosne i Hercegovine, Rosela Pjana iz Italije, Magdalena Njevjarovska iz Poljske, Josip Hristov iz Severne Makedonije i Ramazan Čevik iz Turske.

FRANCUSKA – HRVATSKA         3:2 (26:24, 24:26, 25:14, 23:25, 15:7)

TURSKA – BUGARSKA   3:0 (25:22, 25:17, 25:20)

MEČ ZA SEDMO MESTO:     15.00

Na osnovu odluke Administrativnog Borda CEV više se ne igraju kvalifikacije za Svetska prvenstva, već će plasman na SP 2021. ostvariti finalisti EP 2020. Pored toga (5 Kontinentalnih konfederacija po 2 selekcije), plasman na SP izboriće 5 najuspešnijih reprezentacija sa FIVB rang liste koje nisu izborile plasman preko Kontinentalnih šampionata.