Ukrajina na Svetskom prvenstvu

JUNIORI – EVROPSKE KVALIFIKACIJE ZA XIX SP 2017.

Juniori Srbije nisu uspeli da se plasiraju na Svetsko prvenstvo. Ukrajina je osvojila prvo mesto na turniru E grupe II runde Evropskih kvalifikacija za XIX SP 2017, koje je večeras završeno u Požarevcu i izborila plasman na XIX SP 2017. Ukrajina je večeras, u drugoj utakmici poslednjeg, 3. kola, pobedila Srbiju sa 3:1, po setovima 26:24, 25:12, 18:25 i 25:22, posle 107 minuta igre.

Utakmicu u dvorani SC “Požarevac” posmatralo je 950 gledalaca, a sudili su Pavel Burkijevič iz Poljske i  Onur Hosnut iz Turske.

Utakmicu između Srbije i Ukrajine posmatrao je Zoran Gajić, predsednik OSS, sa suprugom Mirjanom i Ivanom Kneževićem, generalnim sekretarom OSS.

Početak meča pripao je Ukrajincima koji su poveli i zatim uspešno zaustavljali sve pokušaje Srbije da izjednači, odnosno preokrene rezultat. Ukrajinci su u finišu vodili sa 19:14 i 20:15, a Srbija uspela da smanji na 20:18, pa posle 22:18 za Ukrajinu serijom 4:0 izjednačila na 22:22. Ukrajina je prva stigla do set lopte, koju nije realizovala, ali jeste drugu za konačnih 26:24.

Ukrajinci su odlično počeli i drugi set i poveli sa 6:2, 11:4 i 18:8. Puni samopouzdanja, vicešampioni Evrope su igrali sve bolje, dok juniorima Srbije ništa nije polazilo za rukom. Ukrajina je drugi set dobila sa 25:12 i povela sa 2:0 u setovima.

Srbija je pronašla pravu igru tek na početku trećeg seta, kada je povela sa 8:4, pa 11:7 i 16:9. Serijom 5:0 Ukrajinci su smanjili na 16:14, a Srbija potom povela sa 19:15. Približila se potom Ukrajina na samo dva poena minusa (20:18), da bi tu seriju prekinuo Kujundžić, a Buša zatim povisio na 22:18. Todorović je asom doveo Srbiju u vođstvo od 23:18, a Nedeljković blokom povećao na 24:18. Buša je poentirao za 25:18, pa je Srbija smanjila prednost Ukrajine na 2:1 u setovima.

U četvrtom setu, posle izjednačenog početka, Ukrajina stiže do prednosti od 7:4. Srbija je u nastavku uspela da smanji na 10:9, a Ukrajinci potom poveli sa 14:10 i 16:11. Povela je Ukrajina sa 17:11, a Srbija smanjila na 17:15, pa 19:17. Sa dva vezana poena Ukrajina stiže do 21:17, a Srbija posle sjajnog smeča Buše i greške Plotnickog smanjuje na 21:19. Vodila je zatim Ukrajina sa 23:20, pa 24:21, da bi set dobila sa 25:22, a meč sa 3:1.

- Pokazali su Ukrajinci zašto su drugi u Evropi, ali bez obzira na sve to čestitao bih momcima na svemu pokazanom do sada. Jako sam ponosan što sam na neki način bio deo ove generacije i što sam mogao da utičem na njihov razvoj. Siguran sam da će odavde biti dobrih igrača. – naglasio je Vladimir Vasović, prvi trener juniora Srbije.

- Servirali su vanzemaljski i pokazali zašto su vicešampioni Evrope. Mi nismo imali rešenja za to. Pokušavali smo da serviramo kao oni, ali nije išlo. Ovo nam je bila poslednja utakmica u juniorskoj reprezentaciji i meni je bila čast da budem kapiten ovim momcima. – objasnio je David Mehić, kapiten i primač juniora Srbije.

JUNIORI – EVROPSKE KVALIFIKACIJE ZA XIX SP 2017. – II RUNDA (18 – 21. MAJ):

E GRUPA – POŽAREVAC (dvorana SC Požarevac), SRBIJA (18 – 20. maj):

1. KOLO – ČETVRTAK, 18. MAJ:

SRBIJA – BUGARSKA     3:0 (25:8, 25:21, 25:21)

UKRAJINA – FRANCUSKA          3:1 (20:25, 25:16, 25:23, 25:20)

2. KOLO – PETAK, 19. MAJ:

SRBIJA – FRANCUSKA   3:0 (25:20, 33:31, 25:23)

UKRAJINA – BUGARSKA            3:1 (22:25, 26:24, 27:25, 25:21)

3. KOLO – SUBOTA, 20. MAJ:

SRBIJA – UKRAJINA      1:3 (24:26, 12:25, 25:18, 22:25)

FRANCUSKA – BUGARSKA         3:2 (25:22, 20:25, 14:25, 25:21, 15:11)

TABELA:

1. UKR        3    3    0    9:3       9

2. SRB        3    2    1    7:3       6

3. FRA        3    1    2    4:8       2

4. BUL        3    0    3    3:9       1

Supervizor CEV: Mišel Eno (Belgija). Sudijski delegat: Genadij Žarikov (Rusija). Sudije: Pavel Burkijevič (Poljska), Onur Hosnut (Turska), Konstantin Selin (Azerbejdžan), Danijel Jetkant (Holandija).

F GRUPA – BERLIN, NEMAČKA (19 – 21. MAJ):

1. KOLO – PETAK, 19. MAJ:

POLJSKA – BELGIJA 3:0 (25:21, 25:21, 25:19)

NEMAČKA – LETONIJA   3:1 (23:25, 25:20, 25.22, 25:18)

2. KOLO – SUBOTA, 20. MAJ:

NEMAČKA – BELGIJA     3:1 (25:22, 31:29, 18:25, 25:22)

POLJSKA – LETONIJA    3:0 (25:15, 25:19, 25:22)

BELGIJA – LETONIJA     18.00

Supervizor CEV: Harald Roter (Austrija). Sudijski delegat: Patrik Rašar (Francuska). Sudije: Vladimir Olejnik (Rusija), Darko Savić (Bosna i Hercegovina), Benone Visan (Rumunija), Konstantin Jovčev (Bugarska).

Plasman na SP izboriće pobednici grupa.

XIX SP 2017. u konkurenciji juniora (do 21 godine, 1997. i mlađi) odigraće se od 23. juna do 3. jula u Brnu i Češkim Budejovicama, u Češkoj.

Plasman na SP do sada su izborili Češka, Kina, Iran, Egipat, SAD, Argentina, Rusija i Italija.